2014. július 29., kedd

Sacher torta

Édesanyám születésnapjára :)

Hozzávalók (20cm-es tortaformához):
Tésztához:
140g étcsokoládé (Tibit használtam)
2ek víz
140g vaj
4db tojás
140g (kristály)cukor
140g Mantler liszt
6g sütőpor
csipet só
Töltéshez:
200g sárgabaracklekvár
Mázhoz:
50g víz
200g porcukor
100g étcsokoládé (Tibi)


Elkészítés:
A csokoládét lereszelem és 2 evőkanálnyi vízzel, gőzfürdőben felolvasztom. Hozzákeverem a vajat, majd leveszem a tűzről. A tojások sárgáját a (kristály)cukorral habosra keverem, a fehérjéket csipet sóval kemény habbá verem, a lisztet elkeverem a sütőporral. A habot és a lisztet váltakozva, óvatosan, hogy a hab meg ne törjön, kis adagokban hozzákeverem (a lisztet szitálom) az olvadt vajas csokoládéhoz. Az így elkészült masszát a kivajazott és -lisztezett tortaformába öntöm és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 50 perc alatt készre sütöm, majd a formában hagyom kihűlni.
Mire a torta kihűl, felforralom a sárgabaracklekvárt. A tortalapot kettévágom, a sárgabaracklekvár felével megkenem az alsó részét, majd visszahelyezem a tetejét és a maradék lekvárral bevonom a torta tetejét és oldalát is. Egy órára hűtőbe teszem dermedni.
Közben elkészítem a mázat: a porcukrot felöntöm a vízzel és elkezdem melegíteni, amíg a cukor fel nem olvad, ekkor hozzáadom a reszelt csokoládét. Ezzel a mázzal vonom be a tortát, majd tálalásig újra hűtőbe teszem.



Megjegyzés:
Ha a máz túl gyorsan szilárdulna a tortán, egy kicsit megvizezett késsel nagyon szépen lehet alakítani-javítani :)
Tálalás előtt kb. fél órával érdemes kivenni a tortát a hűtőből, hogy fogyasztásra szombahőmérsékletű legyen.

2014. július 26., szombat

Mákos tészta muffin

A recept a Nosalty-ról származik.
Mindent ugyanúgy csináltam, csak a tésztát cseréltem le gluténmentes tésztára.


Hozzávalók (12 darabhoz):
250g széles metélt
3db tojás
175g tejföl
100g porcukor
100g darált mák
1db citrom reszelt héja
2 ek vaj
1 csomag vaníliás cukor




Elkészítés:
A tésztát kifőzöm, lecsöpögtetem, hűlni hagyom. Közben a tojások sárgáját habosra keverem a vajjal, hozzáadom a tejfölt, a porcukor kétharmadát, a vaníliás cukrot, a mákot és a citromhéjat. A végén beleforgatom a tésztát. A tojásfehérjéket a maradék porcukorral kemény habbá verem, majd óvatosan hozzákeverem a tésztás masszához. A muffintepsi mélyedéseit alaposan kivajazom és megtöltöm a tésztával. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20-25 perc alatt készre sütöm. Porcukorral meghintve tálalom. Nagyon finom magában is, de szilvalekvárral az igazi!:)

2014. július 24., csütörtök

Raffaello golyó

A recept a Nosalty-ról származik.
Nem először készítettem, de eddig margarinnal, ezúttal kipróbáltam vajjal is, hiszen az eredeti rceptben is az szerepel. Kicsit másabb volt így dolgozni vele, formázásnál picit "folyt" belőle a vaj, de egyébként állagra ugyanolyan lett és talán még finomabb is mint margarinnal.

Hozzávalók (8 nagyob darabhoz):
80 g sovány tejpor
40 g kókuszreszelék
30 ml víz
40 g porcukor
50 g olvasztott vaj
8 db blansírozott mandula
Forgatáshoz: kókuszreszelék


Elkészítés:
A tejport és a kókuszreszeléket egy tálkában összekeverem.
A vizet és a cukrot egy lábasba teszem és felforralom. Amikor forr, leveszem a tűzről és folyamatos keverés mellett hozzáadom a kókuszreszelékes tejport és az olvasztott vajat. Simára keverem, majd hűlni hagyom. Amikor meghűlt, golyókat formázok belőle és közepükbe egy-egy blansírozott mandulát nyomok. Kókuszreszelékben meghempergetem őket.

Mandula blansírozása:
Egy kis lábasban vizet forralok, majd amikor már forr, beledobom a mandulaszemeket és két pecig főzöm. Ezután leszűröm, hideg vízzel leöblítem és már bújnak is ki a héjukból :)

2014. július 23., szerda

Rántott pöfeteg

Édesapám a minap néhány szép darab pöfeteg gombával tért haza az erdőről.
Nagyon örültem, mert egyik kedvencem és sajnos az elmúlt egy-két évben nem kedvezett neki az időjárás és egyáltalán nem, vagy csak nagyon keveset és rossz minőségűt találtunk.

Hozzávalók:
250g pöfeteg gomba
kukoricaliszt
2db tojás
gluténmentes zsemlemorzsa
Tálaláshoz: majonéz vagy tartármártás


Elkészítés:
A gomba külső héját eltávolítom, majd kb. fél-egy cm vastagságú szeletekre vágom. Enyhén besózom és fél órát állni hagyom. Ezután - óvatosan, mert könnyen törik - lisztbe, felvert tojásba, majd zsemlemorzsába forgatom és bő forró olajban mindkét oldalát aranyszínűre sütöm. Frissen, párolt rizzsel vagy krumplipürével és majonézzel vagy tartármártással tálalom, de magában is nagyon finom, laktató.


2014. július 22., kedd

Burgonyakása

 
A recept a Mindmegette.hu oldalról származik.
Eredetileg is gluténmentes, de gyerekkoromban, a lisztérzékenység felbukkanása előtt is sokat ettem és már akkor is nagyon szerettem.

Hozzávalók (4 személyre):
650g burgonya
4 evőkanál kukoricaliszt
4 evőkanál tej
4 mokkáskanál margarin

 
Elkészítés:
A burgonyát meghámozom, majd kb. egyenlő nagyságú kockákra vágva enyhén sózott, meleg vízbe felteszem főni. Annyi vizet teszek rá, hogy a burgonyát majdnem ellepje. Kis lángon, fedő alatt puhára főzöm, majd a főzőlé leöntése nélkül összetöröm, folyamatos keverés mellett beleszitálom a kukoricalisztet, hozzáadom a tejet és a margarint, és ízlés szerint sózom. Állandóan kevergetve addig főzöm, amíg a liszttel össze nem fő. Melegen, sós tejföllel - opcionálisan pirított hagymával, szalonnával - tálalom.

2014. július 19., szombat

Coleslaw - Amerikai káposztasaláta

Egy kis ideig Angliában éltem, ott szerettem bele ebbe a finomságba. Itthon sajnos boltokban nem kapható, elkészítettem hát házilag :)

Hozzávalók (4 személyre):
250 g vékonyra szeletelt káposzta
115 g reszelt sárgarépa
Öntethez:
115 g tejföl
40g majonéz
30g almaecet
40g porcukor

Elkészítés:
A zöldségeket előkészítem. Az öntethez valókat egy tálkában összekeverem. Ráöntöm a felaprított zöldségre és alaposan elkeverem. Hűtőszekrényben 6-8 órát érlelem.

2014. július 17., csütörtök

Palacsintatésztás zöldségek

A recept Bokréta Veronikáé, már akkor megtetszett, amikor először megláttam, és nagyon örülök, hogy kipróbáltam, mert nagyon, nagyon finom. Múlt héten 5-6 napig minden nap ezt kellett sütnöm :) Én gluténmentesen, Édesanyám fehérjeszegényen étkezik, ez a recept mindkettőnknek tökéletes, de nem csak mi szeretjük a családban :) Most, hogy patisszon- és uborkaszezon van, ebből a két zöldségből készítettem, de hamarosan másból is ki fogom próbálni. Köszönöm a receptet! :)


Hozzávalók:
450g patisszon
450g uborka
1db tojás
1,5dl tej
1,5dl víz
10g só
250g rizsliszt


Elkészítés:
A patisszont és az uborkát meghámozom, a patisszont kimagvalom, és kb. 0,5-1cm-es szeletekre vágom. Mindkét oldalukat besózom, majd állni hagyom. Ezalatt a palacsintatésztához habverő segítségével a hozzávalókból sűrű, csomómentes masszát keverek. A zöldségeket kb. fél óra elteltével papírtörlővel áttörlöm, majd megmártom a palacsintatésztában és bő, forró olajban néhány perc alatt mindkét oldalukat aranybarnára sütöm. Papírtörlőre szedem, hogy a felesleges olajat felitassam. Forrón tálalom.
Krumplipürét és tartármártást készítettem hozzá, de párolt rizzsel, sőt önmagában is nagyon finom.

Megjegyzés:
A maradék kevéske palacsintatésztát magában kisütöttem és elropogtattam, imádom :)

2014. július 11., péntek

Máglyarakás


Hozzávalók (18*24 cm-es tepsihez, 6 szelethez):
3db kifli mennyiségének megfelelő gluténmentes kenyér (ez nálam 3*45, azaz 135g volt)
2db tojás sárgája
2,5dl tej (nekem nem volt szükségem az összesre, kevesebbtől is alaposan átázott a kenyérke)
50g porcukor
20g mazsola
10g rum
40g darált dió
300g reszelt alma
4g vaníliás cukor
fahéj ízlés szerint
1ek sárgabaracklekvár
2ek porcukor
3-4db tojásfehérje, ki mennyire szeretne magas habot
vaj és rizsliszt a tepsi kikenéséhez


Elkészítés:
A kenyeret felkockázom, egy nagyobb tálba teszem. A mazsolát rumba áztatom. A tojássárgákat kikeverem a porcukorral, majd tovább keverve hozzáöntöm a tejet is. Ezzel locsolom meg a kenyeret, óvatosan átforgatom és picit állni hagyom. Amikor a kenyér jól megszívta magát a tejes öntettel, óvatosan hozzákeverem a mazsolát és a diót is, majd az egészet elegyengetem a kivajazott-lisztezett tepsiben, és ráhelyezem a vaníliás cukorral és pici fahéjjal ízesített reszelt almát. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 30-35 percig sütöm, majd a sütőből kivéve rásimítom a közben a porcukorral és a sárgabaracklekvárral keményre vert fehérjehabot és így sütöm tovább még kb. 10 percig, amíg a habnak szép színe lesz. A habot a szeletek mentén, még melegen, vízbe mártott késsel felvágom.

2014. július 6., vasárnap

Kókuszos máktorta

Erre a receptre itt bukkantam rá, régóta szemeztem vele, kókusz- és mákimádóként tudtam, hogy egyszer sor kerül rá, hogy elkészítem, ma megtörtént. Teljes egészsében követtem a receptet, semmit nem változtattam, de meggylekvár helyett legközelebb szilvalekvárral fogom kipróbálni.


Hozzávalók (18cm-es tortaformához, 4 személyre):
3db tojás
50g barna cukor
90g darált mák
45g kókuszreszelék
130g meggylekvár


Elkészítés:
A tojások sárgáját a barna cukorral fehéredésig keverem, ez kb. 4 perc, majd fakanállal, óvatosan hozzáforgatom a tojások kemény habbá vert fehérjét. Ezután ugyanígy hozzáadom a mákot és a kókuszreszeléket is. 180 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt megsütöm (tűpróbát érdemes végezni). A formában hagyom kihűlni, majd kettévágom és megkenem meggylekvárral. Tetejét porcukorral díszítem.

2014. július 4., péntek

Réteges tejbegríz

Ennek a finomságnak a receptjét Limaránál láttam meg, azonnal megtetszett, ki kellett próbálnom, és egyik kedvencemmé vált.

Hozzávalók (1 személyre):
2dl tej
26g rizsdara
16g cukor
csipet só
gluténmentes zsemlemorzsa
olaj
lekvár


Elkészítés:
A tejből, rizsdarából, cukorból és csipet sóból tejbegrízt főzök.
A zsemlemorzsát az olajon szép barnára megpirítom.
Miután a tejbegríz is és a morzsa is kihúltek, elkezdem rétegezni: egy evőkanálnyi morzsa, egy evőkanálnyi lekvár, tejbegríz, ezt kétszer ismétlem. Rövid időre hűtőbe teszem.


Megjegyzés:
A rizsdarából készült tejbegrízhez a sárga- és az őszibarack-, a kukoricadarából készülthöz a szilvalekvár ízlett a legjobban :)

2014. július 2., szerda

Cseresznyés clafoutis


Hozzávalók (23cm-es piteformához):
120g Mantler liszt
2,5dl tej
40g olvasztott vaj
2db tojás
80g cukor (vagy ízlés és a cseresznye édessége szerint)
500g cseresznye (nekem magozva 450g volt)


 
Elkészítés:
A hozzávalókat - a cseresznye kivételével - robotgéppel összekeverem és a kivajazott-lisztezett piteformába öntöm. Megszórom a cseresznyével és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 60 percig sütöm. Langyosan, porcukorral meghintve tálalom.